Gonty GAF
Decyzja o pokryciu dachu gontem bitumicznym wcale nie oznacza kompromisu dyktowanego względami finansowymi. Gont to przecież materiał bardzo atrakcyjny - zarówno z punktu widzenia estetyki jak i względów praktycznych.
Pojedyncza dachówka bitumiczna nie wygląda imponująco ani nadzwyczaj solidnie. Trudno sobie także na podstawie jednej dachówki wyobrazić, jak pokrycie takie będzie wyglądało na dachu. Gont bitumiczny to jednak wdzięczny materiał. Jeśli się na niego zdecydujemy, nie będziemy żałowali swojej decyzji. Dlaczego? Bo ładnie wygląda, szybko się układa, jest lekki i - co ważne - niedrogi.
Gont zbudowany jest z rdzenia, który spełnia rolę podkładu nośnego dla pozostałych warstw składających się na jego budowę. Rdzeń wykonany jest z włókniny szklanej - gwarantuje ona dużą wytrzymałość mechaniczną produktu i jego stabilność wymiarową. Włóknina zatopiona jest w masie bitumicznej - bitum odpowiada za szczelność, a więc i trwałość pokrycia, ważne więc by był jak najlepszej jakości. Grubość bitumu nałożonego na włókninę nie ma zbyt dużego znaczenia, jeśli będzie on jednocześnie złej jakości. Wierzchnia warstwa gontu to posypka mineralna. Chroni ona bitum przed nadmiernym rozgrzaniem, niszczącym działaniem promieni UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Z punktu widzenia przeciętnego Klienta najważniejszy jest jednak wygląd gontu. Od rodzaju posypki zależy jego kolor - może być on jednolity, cieniowany lub melanż (drobiny granulatu są w różnych kolorach). Spodnia część gontu to posypka drobnoziarnista, lub najczęściej folia. Dzięki folii gonty ułożone w paczkach nie będą przyklejały się do siebie przed montażem.
Pierwsza zasada, którą powinniśmy się kierować - kupujemy tylko te gonty, które nam się podobają. Dach ma ogromny wpływ na wygląd całej elewacji i nie warto oszpecać domu kosztem niewielkich oszczędności. Ceny gontów różnią się od siebie nieznacznie - w zależności od kształtu dachówki oraz koloru posypki. Najtańsze są gonty, które mają regularne, powtarzalne wycięcia - podczas ich produkcji powstaje najmniej odpadów. Im wzór bardziej nietypowy, tym na ogół gont jest droższy. Oczywiście należy tu zachować pewną ostrożność - gont o skomplikowanym kształcie i cieniowaną posypką może być tani, ale zaskakująco niska cena może być odzwierciedleniem jakości. Niektóre firmy produkują gonty nawet dziesięciokrotnie droższe od dostępnych w standardowej ofercie. Są to produkty bardzo luksusowe, pokrywane np. miedzią.
Jedna dachówka nie da nam wyobrażenia całej połaci. Dobrze jest więc przed podjęciem decyzji zobaczyć jak wygląda kilka dachówek położonych obok siebie. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli sprzedawca będzie mógł nam pokazać zdjęcia realizacji, w których wykorzystano interesujący nas wzór gontu. Dopiero taka ocena pozwoli nam dostrzec trójwymiarowy efekt, jaki powstaje po ułożeniu dachówek bitumicznych pokrytych cieniowaną posypką. Sama jakość posypki pozwoli nam wstępnie ustalić jakość gontów - jeżeli widoczny będzie pod nią bitum, lepiej od razu zrezygnować z zakupu. Taka dachówka bardzo szybko ulegnie degradacji, a po każdym większym deszczu zauważymy w rynnach duże ilości wypłukanej przez wodę posypki. Jakość bitumu użytego do produkcji gontu sprawdzić będzie nam znacznie trudniej. Ważne jest, żeby dachówki były dość elastyczne, a właśnie takie ich właściwości gwarantował będzie dobry bitum. Na dach działają różne niszczące naprężenia - wywoływane ruchami więźby, osiadaniem budynku czy rozszerzaniem i kurczeniem się samego gontu pod wpływem warunków atmosferycznych. Im gont będzie bardziej elastyczny, tym łatwiej zniesie niekorzystne naprężenia, co przełoży się na jego trwałość.







Wykonanie strony:
wwwDesign
Start | O firmie | Oferta | Kontakt | Twój Dom Copyright:
NORTH DACH